DIY. Rękodzieło z mozaiki

Popularny skrót DIY z angielskiego oznacza “do it yourself” czyli po polsku “zrób to sam”. W internecie można znaleźć mnóstwo stron poświęconych bardziej lub mniej udanym produktom  wykonanym techniką DIY. Nawet jeśli niektóre wytwory budzą zażenowanie nie o to chodzi w całej filozofii DIY, gdyż obecnie celem nie jest stworzenie produktu zbliżonego do sklepowego oryginału lecz stworzenie czegoś oryginalnego, udoskonalonego, nowatorskiego, bardziej dostosowanego do indywidualnych potrzeb lub czegoś z odpadów ( DIY recycling).

Oprócz tej ostatniej grupy majsterkowiczów, która przetwarza odpady, śmieci, zużyte produkty pozostali potrzebują bazy z półproduktami. Sklepy dla majsterkowiczów powstają jak grzyby po deszczu, gdyż w zalewie produktów masowych człowiek tęskni za czymś swoim, czymś co stworzył własnymi rękami. Inna sprawa, że na bazie tej tęsknoty zbudowano już niejeden biznes.

Wracając do korzeni, w Polsce absolutnym idolem wszystkich majsterkowiczów jest Adam Słodowy. Ten emerytowany major przez  24 lata współtworzył program ” Zrób to sam”,  w którym uczył kolejne pokolenia majsterkowiczów jak wykonać proste przedmioty codziennego użytku. Nawet jeśli nie wszystko wychodziło tak ładnie jak na ekranie, w domorosłych majsterkowiczach zaszczepiony został bakcyl kreatywnego podejścia do techniki. Człowiek wszak nie musi być tylko konsumentem lecz może być również współtwórcą tego co go otacza.

slodowy

A. Słodowy w programie “Zrób to sam”

Obecnie na serwisie youtube można znaleźć mnóstwo kanałów poświęconych majsterkowaniu. Czy zawsze jest to DIY? Śmiem wątpić czy amator posługuje się profesjonalnymi maszynami za kilkadziesiąt tysięcy. Czasem więc oglądamy produkcję wiedząc że nigdy i tak nie zbliżymy się do poziomu reprezentowanego przez bohatera na ekranie.

Dla porównajmy kanały o majsterkowaniu:
( sposób nr 1) Pragmatyczny
vs
( sposób nr 2) Jacek Ostaszewski

Mozaika szklana jest bardzo wdzięcznym materiałem do tworzenia rękodzieła. Tą cienką potniemy na kawałki, tej grubszej lepiej nie ciąć lecz układać obrazy z całych kostek. Mozaikę możemy kleić na metalu, szkle, sklejce, plastiku, betonie. Zazwyczaj wystarczają amatorskie metody takie jak klejenie na silikonie, kleju na gorąco lub kleju do luster. Ogromną zaletą mozaiki jest fakt że jest odporna na warunki atmosferyczne.

Przykładowe możliwości wykorzystania mozaiki szklanej na poziomie amatorskim.stol

 

Stolik ogrodowy z blatem obłożonym szklaną mozaiką. Taki blat jest łatwy w utrzymaniu, nie straszny mu deszcz i wiatr. Mozaikę kleimy na sklejkę silikonem lub klejem do luster. Kostki trzeba zafugować a brzeg zabezpieczyć listwą aby woda nie podmywała mozaiki od dołu.

 

 

Stolik szachowy ułożony z mozaiki białej i czarnej barwionej w masie. Instrukcję wykonania stolika znajdą Państwo tutaj

Mozaiką można obłożyć betonową, ogrodową donicę. Z mozaiki szklanej można również tworzyć bardziej zaawansowane projekty takie jak dzieła  Pani Wandy Rodowicz.

P2160046  złoty stolik W.RodowiczW poszukiwaniu artystów tworzący artystyczne przedmioty z mozaiki warto zajrzeć na strony:

blue cat gallery – na stronie facebook prezentowane są liczne projekty

zajac design

magia mozaiki

pracownia Lubosza Karwata

Gdzie zaopatrywać się w tanie mozaiki z których można tworzyć rękodzieło? Coraz więcej ofert pojawia się w sklepach dla plastyków. Warto wysłać zapytanie do producenta  o tzw. odpad produkcyjny – jest to najtańsza opcja nabycia szklanych kostek , które mają defekt ale z reguły nadają się do dalszego przetwarzania. Bezpośredni mail do zapytania o mozaikę pozagatunkową.

kosta2x2

Mozaikami można ozdabiać meble, przedmioty, ściany, elewacje.

mural z mozaikiZachęcamy do zajęć kreatywnych w długie jesienne wieczory.

Źródło zdjęć: www.topmozaiki, www.mosavit.com, zdjęcia nadesłane od artystów m.in W. Rodowicz, A.Horoszko.

Dodaj komentarz