Fotomozaika czyli nadruk na kostkach szklanych.

Nadrukowane szkło ma coraz większe zastosowanie w aranżacji wnętrz. Panele szklane z nadrukiem oraz szklane dekoracje na dobre zadomowiły się w kolekcjach prezentowanych przez rodzimych i zagranicznych producentów. Ciekawą alternatywą dla standardowych wzorów jest możliwość nadrukowania grafiki według wyboru klienta. Możliwość tą dają producenci mozaiki szklanej oraz firmy poligraficzne.

Nadrukować na szkło można rodzinne zdjęcie, ulubioną reprodukcję lub zdjęcie wybrane z bazy zdjęć stockowych. Jedynym technicznym kryterium jest jakość zdjęcia. Przyjmuje się, że minimalne wymagania dla dobrej jakości druku to zdjęcie o wymiarach  1 pixel = 1 mm wydruku czyli np. jeśli zdjęcie ma rozmiar 1300×1300 pixeli to można nadrukować obraz o maksymalnej wielkości 1300×1300 mm. Oprócz tego zdjęcie musi mieć minimalną rozdzielczość 300 dpi. Takich zdjęć nie znajdziemy w darmowych bazach grafiki google lub internetowych galeriach – są tam zamieszczane zdjęcia niższej jakości, opatrzone znakami wodnymi zabezpieczającymi przed ponownym wykorzystaniem.  Jeśli nie mamy własnego zdjęcia, możemy skorzystać z baz zdjęć o szerokim spektrum tematycznym np.

 • W poszukiwaniu ciekawych tematów warto zainteresować się malarstwem. Autorskie prawa majątkowe (czyli prawo do wynagrodzenia) gasną z upływem lat siedemdziesięciu od śmierci twórcy. Nadruk na panelach szklanych najlepiej wybrać w najbliższej lokalizacji ze względu na problem z transportem oraz faktem, że w grę często wchodzi dalsza obróbka szkła np. docinanie szkła na wymiar, wycinanie otworów na kontakty. Więcej informacji na temat paneli znajdą Państwo w artykule ” Panele szklane…”. Dużo łatwiejsza w montażu jest mozaika szklana z nadrukiem.

  Zalety fotomozaiki

  Łatwość montażu w porównaniu do paneli szklanych (nie trzeba wycinać otworów, wystarczy wyjąć kostki). Możliwość stosowania na zaoblonych powierzchniach: filary, ścianki, wanny itp. Nadrukować można obraz o niewielkich nawet rozmiarach, gdy ze względu na wielkość projektu nie można na przykład ułożyć go z kostek.
  Spersonalizowana dekoracja ścienna jest łatwa do utrzymania w czystości. Szklany obraz można wydrukować w dowolnym formacie. Szklaną fotomozaikę ze względu na trwałość i możliwość szybkiego czyszczenia można umieścić na zewnątrz. na zewnątrz polecana jest odporna na promienie UV mozaika prasowana z nadrukiem jakości HD.

  Mozaika szklana z nadrukiem odpornym na UV

  Rodzaje fotomozaiki  szklanej 

  Są dwie główne metody nadruku na mozaice. Pierwsza to nadruk na spodzie mozaiki. Obraz znajduje się na dnie szkła, jest zabezpieczony od dołu warstwą odcinającą, a od góry na kostkach znajduje się folia, którą delikatnie zdejmuje się po przyklejeniu kostek do ściany. Mozaika jest transparentna. Druga metoda to nadruk na mozaice od góry. Mozaika jest nadrukowana światłoutwardzalną farbą. Kostki zamontowane są na siatce, mozaika jest matowa.

  Fotomozaika z poddrukiem

 • Do poddruku wykorzystuje się transparentne kostki mozaiki ciętej ze szkła typu float. W zależności od technologii druku barwy są żywe, ale obraz jest nieco zniekształcony, gdyż widzimy jego odbicie z dnia szkła, ale dzięki temu  nadruk nabiera trójwymiarowości.
  Taka dekoracja może być zastosowana na ścianach i w miejscach nie narażonych na stały kontakt z wodą. Poddruk stosuje się we wnętrzach. Mozaika jest łatwa do utrzymania w czystości, odporna na blaknięcie.

  Fotomozaika z nadrukiem

  Efekt wizualny nadruku jest podobny do tego jaki mają nadrukowane płytki ceramiczne. Szklane kostki są odlewane a następnie poddane nadrukowi w wysokiej rozdzielczości. Nadruk jest odporny na warunki atmosferyczne, promienie UV, zadrapania. Obecnie najnowszy trend daje możliwość zastosowania mozaiki z nadrukiem w basenach. Szkło jest lekko matowe, co zwiększa przyczepność farb. Obraz nie jest zniekształcony, widzimy jego płaskie odbicie. Dużą zaletą jest możliwość stosowania mozaiki we wnętrzach i na zewnątrz.


 • Jak montować fotomozaikę. Kleje i fugi

Fotomozaikę z poddrukiem najlepiej montować na kleju lub silikonie do luster. Klej powinien być elastyczny i bezoctowy. My polecamy ekologiczne, bezwonne silikony do luster firmy LAKAMA.  Silikon LAKMA charakteryzujące się bardzo dobrą przyczepnością do szkła i powoduje wysoki poziom uszczelnienia. Fotomozaikę z nadrukiem można montować na zwykłym białym kleju elastycznym do mozaiki. Sposób fugowania mozaiki jest uzależniony od efektu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli nie chcemy eksponować spoiny najlepiej  użyć fugi  Fugalite Eco Invisible firmy Kerakoll. To innowacyjny produkt tzw. płynne szkło, będące mieszanką perełek szklanych i przeźroczystej żywicy, co sprawia że spoina wydaje się “niewidzialna”. W pozostałych wypadkach możemy użyć zwykłej, drobnoziarnistej fugi cementowej.

Film pokazujący możliwości fugi Fugalite Eco Invisible można zobaczyć na  youtube.

Koszt nadruku na mozaice

Końcowa cenę za projekt zależy od wielkości nadruku.  Na finalny koszt wpływają także czynniki niezależne od wielkości nadruku takie jak:

 • wybrana metoda nadruku. W naszej ofercie poddruk jest tańszy niż nadruk. Wynika to m.in z faktu że nadruk wykonywany jest w Hiszpanii, a poddruk w Polsce,
 • pochodzenie zdjęcia. Zdjęcie własne lub zdjęcie wybrane z bazy producenta nie na wpływu na koszt. Zdjęcie wybrane z bazy zdjęć może znacząco wpłynąć na cenę.
 • projekt. Dobrze przemyślany projekt może być kompilacją mozaiki standardowej i mozaiki z  nadrukiem, np . nadruk czarno-biały jest wkomponowany w mozaikę białą  lub czarną.

  Nadruk na mozaice szklanej. W celu zmniejszenia kosztów projektu- nadruk HD jest wkomponowany  w mozaikę z tej samej fabryki. Nadruk jest lekko matowy, mozaika ma lekki połysk.

W ten sposób można wykonać nadruki obrazów, napisów, herbów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Mozaika ma tą ciekawą właściwość, że jeśli chcemy mieć obraz na ścianie możemy go na mozaice wydrukować lub ułożyć z mozaiki. To już jednak temat na inny wpis.

Tapeta ułożona z mozaiki

 

Źródło: www.topmozaiki, www.mosavit

Więcej informacji o nadrukach na mozaice.

Dodaj komentarz