Kupowanie mozaiki szklanej- poradnik

Dwa lata temu na naszym blogu zamieściliśmy artykuł  “Mozaiki. Podstawowe informacje” , w którym staraliśmy się podać w pigułce najważniejsze informacje dotyczące mozaiki szklanej, z którymi powinien zapoznać się klient przed podjęciem decyzji o zakupie. Po kilkuletnim doświadczeniu wiemy, że artykuł nie wyczerpuje tematu, ale dziś poruszymy ten najważniejszy, niby oczywisty, a często jak się okazuje nieuświadamiany  aspekt dotyczący mozaiki szklanej.

Mozaika szklane to rękodzieło. Szczególnie mozaika szklana cięta ze szkła float nie powstaje w systemie zautomatyzowanym. Co to w praktyce oznacza? Ostateczny wygląd mozaiki zależy od 3 czynników:

  • komponentów takich jak rodzaj szkła, rodzaj farby, brokatu, rodzaj odcięcia, materiał mocujący,
  • technologia wytwarzania czyli rodzaj pieca, sposób cięcia szkła, sposób suszenia itp,
  • człowiek- jego umiejętności, precyzja, przestrzeganie procedur, receptury itp.

mozaikiOstatecznie dochodzimy do sedna sprawy – każda partia mozaiki jest wytwarzana w innych warunkach, czyli poszczególne partie produkcyjne mogą różnić się między sobą. Mozaika szklana nie jest standaryzowana. Wystarczy, że producent szkła lub farby zmieni jego skład a odcień mozaiki może się różnić od koloru wzorcowego. Jeśli błąd powstaje z winy człowieka, który pomyli receptury lub przyśpiesza etapy produkcji np. montuje niewysuszoną mozaikę         i blady kolor wynika z niedosuszenia, pojawiają się plamy i przebarwienia to podczas post-produkcyjnej kontroli jakościowej te błędy można wyłapać. Jeśli powstaje mozaika pełnowartościowa ale różniąca się nieznacznie odcieniem od kostki wzorcowej to producent dopuszcza takie mozaiki do obrotu, gdyż w danej sytuacji nie jest w stanie wyprodukować kostki wzorcowej.  Na daną partię produkcyjną powstającą na bazie tych samych komponentów i w tych samych warunkach istnieje  “kostka wzorcowa”. Nie istnieje kostka wzorcowa na całą przyszłą produkcję.

Problem polega na tym, że w sklepach, na wzornikach czy u architektów są próbki mozaiki wyprodukowane w określonym czasie i przy określonych warunkach. Próbki mogą nie odpowiadać w 100% aktualnym możliwościom produkcyjnym. Klient nie może być w posiadaniu próbki mozaiki, która dopiero zostanie wyprodukowana. Oczywiście można tą kwestię rozwiązać w ten sposób i często się to praktykuje przy dużych zamówieniach, że produkuje się próbną partię materiału wiedząc, że w najbliższym czasie, na bazie tego samego materiału zostanie wyprodukowany materiał finalny.

porównanieŻeby zostać dobrze zrozumianym, mówimy o odchyleniach od koloru bazowego o 1-2 tony, co zazwyczaj nie stanowi problemu poza wyjątkami gdy odcień odgrywa rolę zasadniczą. Zdarzają się również kolory problematyczne, które lubią “skręcać” czyli amplituda odchyleń jest większa. Są to zazwyczaj fiolety, intensywne róże, złoty. Wystarczy minimalna zmiana składu chemicznego szkła bazowego a z fuksji powstanie pudrowy róż, a z różu biskupiego fiolet. To aberracje wobec których producent jest bezsilny.  Nasza rada dla klientów jest wówczas taka, jeśli zależy Państwu na dokładnie identycznym odcieniu jak otrzymana próbka, ponieważ taki odcień mają fronty szafek kuchennych lepiej jest kupić produkt gotowy. Produkt gotowy to taki, który już został wyprodukowany, leży na magazynie i czeka na nabywcę. Mozaiki, które oglądamy w sklepie to większości wypadków produkty gotowe. Zostały wyprodukowane w Chinach, Turcji, Indiach na zasadzie OEM ( pod obcym brandem) zakupione w określonej ilości i sprowadzone do Polski. Znikoma część rynku to mozaiki produkowane na bieżąco. Paleta kolorów może być bardzo duża  albo mała i ograniczona do kolorów, które zostały dobrane w ten sposób , że powtarzalności ich jest na poziomie 90-100%.

KOLORY

Nawet najwięksi producenci płytek ceramicznych przy zautomatyzowanej, seryjnej  produkcji zastrzegają sobie możliwość różnic tonalnych między poszczególnymi partiami produkcyjnymi. W przypadku manufaktury gdzie skala produkcji jest dużo mniejsza, nie praktykuje się produkcji na półkę magazynową właśnie z tego powodu, że występują minimalne różnice i lepiej nie składać w jednym zamówieniu mozaiki pochodzących z różnych partii produkcyjnych. Rękodzieło rządzi się swoimi prawami, tu nie ma powtarzalności i automatyzmu.

Dodaj komentarz