Łazienka w stylu feng shui

Feng shui to starożytna, chińska sztuka aranżacji wnętrz i planowania w taki sposób aby osiągnąć harmonię z otoczeniem i środowiskiem naturalnym.
Nadrzędnym celem feng shui jest znalezienie w świecie, przez który nieustannie przepływa energia, miejsca dla nas, które będzie wywierało pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednym zdaniem: feng shui daje wskazówki jak planować swój dom, aby wzmocnić przepływ pozytywnej energii, usunąć blokady i konflikty, które mogą doprowadzić do zbyt szybkiego przepływu energii.

Projekt łazienki z mozaiką moondance negro

Czytając zasady tej liczącej pod 6 tys. lat nauki trudno oprzeć się wrażeniu, że w tych zasadach jest ukryty jakiś głębszy sens, który współczesny człowiek odkrywa na nowo. W ostatnich latach ze względu na rewolucję technologiczną wiele mówi się o zakłóceniach naturalnej energii przez m.in smog elektromagnetyczny.Rezultatem tych zakłóceń są często migreny, bezsenność, uczucie zmęczenia, słabsza odporność lub inne groźniejsze choroby. Naukowcy twierdzą, ze stosując się do kilku zasad w urządzaniu domu można znacznie zminimalizować wpływ sztucznego pola, które wytwarzają urządzenia, a tym samym poprawić przepływ pozytywnej naturalnej energii. Wiele z tych reguł ma dużo wspólnego z feng shui, mimo, że kiedy ta sztuka powstała, nie istniały praktycznie urządzenia wytwarzające sztuczne pole elektryczne czy elektromagnetyczne. Współczesny człowiek z Zachodu bardziej szuka rozwiązań jak wyeliminować negatywną energię wokół siebie wytwarzaną np. przez żyły wodne czy zanieczyszczenia. W Feng Shui chodzi również o wzmocnienie pozytywnej energii.
Nie wchodząc głęboko w koncepcje i podstawy filozoficzne feng shui przedstawimy w wielkim skrócie najważniejsze informacje, które mogą się przydać przy urządzaniu łazienki. Każda zasada ma oczywiście wytłumaczenie , które wypływa z koncepcji pięciu żywiołów, ośmiu trigramów, Yin i Yang, ale nie będziemy tego analizować.

 łazienka feng shui

Przykładowy układ sanitariatów w łazience

Łazienka w konwencji feng shui ma być pełna harmonii. Łagodne, naturalne materiały i kolory mają sprzyjać atmosferze relaksu i ukojenia. Łazienka nie może być przeładowana meblami, ani żadnymi zbędnymi przedmiotami. Nieprzydatne przedmioty wytwarzają energię, która powoduje powstanie dysharmonii, zakłóca przepływ energii. Łazienka musi być utrzymana w czystości dlatego najlepiej gdy znajduje się tam jak najmniej przedmiotów. W pierwszej kolejności należy pozbyć się rzeczy, które straciły dla nas znaczenie, przeterminowały się  lub są bezużyteczne.

Mozaika acquaris carmin

Mozaika carmine z serii acquaris wzmacnia pozytywną energię gdyż jest gładka i blyszcząca

Bardzo ważne jest umiejscowienie łazienki w domu. Jeśli to możliwe łazienka powinna znajdować się z dala od kuchni, jadalni oraz drzwi wejściowych. Jeśli łazienka sąsiaduje z sypialnią, we wspólnej ścianie nie powinny znajdować się rury z wodą czy z kablami elektrycznymi, a jeśli nie da się tego wyeliminować, łóżko nie powinno stać przy ścianie. Szmery i pogłos z łazienki zakłócają ciszę i spokój śpiących w sąsiedniej sypialni osób.
Aby uniknąć odpływu pozytywnej energii należy zrezygnować z wieszania luster naprzeciw siebie. Jeśli ubikacja musi znajdować się łazience najlepiej aby była troszkę ukryta za jakimś murkiem, parawanem czy dodatkową ścianą współdzieloną z prysznicem. Ważne jest również aby toaleta nie znajdowała się naprzeciw drzwi do łazienki oraz musi mieć zawsze zakrytą klapę sedesową.Wszystkie te elementy mają na celu wyeliminowanie ucieczki pozytywnej energii. Oczywiście nie chodzi o to aby wszystkie zapachy pozostały w pomieszczeniu, wskazana jest dobra wentylacja i wietrzenie.

Acquaris maldivas w połączeniu z drewnem

Acquaris maldivas

Najlepsze materiały do urządzania łazienki w duchu feng shui to surowce naturalne: drewno, ceramika, szkło, kamień, drewno. Unikamy plastikowych, gumowych, elementów wyposażenia wnętrz. Bardzo dobrym materiałem jest mozaika szklana. Ponieważ jest gładka i błyszcząca pozytywnie wzmacnia przepływ energii.  W feng shui niewskazane są ostre kanty i końce skierowane na ludzi, gdyż wytwarzają siłę tnącą Qi, która zakłóca energię. Mozaikę można wykorzystać do zaoblenia wszystkich ostrych rantów, można nią obudować zaokrąglony prysznic.
Dekoracje w łazience feng shui ograniczamy do minimum. Stosujemy tylko te elementy, które wpływają na nas kojąco np. świece zapachowe, rośliny, pachnące mydła. Lustro to ważny element w feng shui, te w łazience powinno być na tyle duże aby można było w nim zobaczyć całą głowę lub sylwetkę.Lustra nie powinniśmy ustawiać na parapecie, jak również nie powinny wisieć naprzeciwko drzwi lub okien. Uszkodzone lub zbite lustro należy niezwłocznie usunąć.

Mozaika oriental sahe

Mozaika oriental sahe

Światło w łazience powinno być rozproszone, łagodne. Okno w łazience może być zasłonięte lekką roletą lub firanką. Lepiej stosować żarówki led niż halogenowe, gdyż te ostatnie mają transformatory będące źródłem większego natężenia pola. Powinno zachować się odległość minimum 50 cm od źródła światła do miejsca, w którym przebywa człowiek.
W łazience nie powinny znajdować się na stale zamontowane żadne urządzenia emitujące mocniejsze pole elektromagnetyczne takie jak telewizor, radio, telefon. Wytwarzane przez nie sztuczne pole zaburza harmonię i spokój.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience jest problematyczne gdyż jego wadą są pola magnetyczne, które wraz z ciepłem unoszą się nad podłogą. Aby zminimalizować jego wpływ wyłączajmy je podczas długich kąpieli stosując zasadę włączania wówczas gdyż nikt w pomieszczeniu nie przebywa lub nagrzewania pomieszczenia przed chęcią dłuższego korzystania.
Jeśli w łazience znajduje się pralka lub suszarka to nie włączajmy jej w nocy oraz podczas brania kąpieli. Trudno obejść się bez suszarki w łazience, ale nie jest to zakazane, gdyż suszarkę używa się krótko, a poza tym z reguły jest podłączona do gniazdka z uziemieniem.

Łazienka powinna być naszym prywatnym SPA ( słowo spa to skrót od łacińskiej sentencji “sanus per aquam”- zdrowy przez wodę).  Niech znajdą w niej miejsce wszystkie te rzeczy, które nas relaksują, np. dyfuzory z miłym zapachem, olejki eteryczne, świece. Łazienka w feng shui to dominacja żywiołu wody. Woda jest tym elementem, który oczyszcza i relaksuje. Można zastosować również  elementy drewniane , które według feng shui oczyszczą energię w łazience i pochłoną nadmiar wody ( rozumianego jako żywioł). Metalowe elementy stworzą poczucie kruchości i świeżości, zaś elementy ziemi wniosą zmysłowy relaks.

bruma

Mozaika z serii bruma

Artykuł opracowany na podstawie:
Dom i Ogród Feng shui wydawnictwo Olesiuk Sp. z o.o
http://www.lekarstwonaraka.com.pl/smog.htm

Dodaj komentarz