Mozaika szklana vs mozaika ceramiczna

Jaką mozaikę wybrać ceramiczną czy szklaną?
To pytanie zadają inwestorzy oraz architekci przygotowując projekt. W przetargach dotyczących budowy basenu rzadko można znaleźć  w specyfikacji materiałów mozaikę szklaną. Z czego wynika ta nieobecność? Otóż, przykro to przyznać, ale często z niewiedzy. Projektanci, szczególnie starszej daty kojarzą mozaikę szklaną z materiałem z pierwszej połowy XX wieku,      z której tworzono murale. Jednym słowem był to materiał wymagający rzemieślniczej skrupulatności podczas układania. Jednakże obecnie mozaikę szklaną do zastosowań wielkopowierzchniowych przygotowuje się w formie specjalnych mat w formacie 30×30 cm lub większych, łatwych w montażu jak płytki ceramiczne. Po drugie korzystając z wieloletniego doświadczenia czołowych, eurepejskich producentów można kupić mozaikę szklaną w cenie porównywalnej do mozaiki ceramicznej. Po trzecie pamiętajmy, że mozaika szklana powstaje w procesie recycylingu, kupując mozaikę mamy wpływ na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Czwartą, niebagatelną różnicą jest efekt wizualny. Materiały są podobne ale jeśli ktoś kiedykolwiek widział basen wyłożony mozaiką szklaną oraz ceramiczną widzi zasadniczą różnicę.

 mozaika szklana

mozaika szklana monocolor

Tam gdzie cena nie odgrywa najważniejszej roli, bo bardziej liczy się efekt końcowy zawsze wybiera się mozaikę szklaną. Zdarzają się również mozaiki ceramiczne o wiele droższe niż mozaiki szklane. Są to typowo dekoracyjne kolekcje, z wytłaczanymi kostkami, specjalnie szkliwione. Pełnią rolę dekoru podobnie jak mozaiki cięte. Dziś zajmiemy się mozaikami               z podstawowych kolekcji, do zastosowań komercyjnych i do wykładania dużych powierzchni.

Na wstępie należy podkreślić, że oba materiały spełniają swoją rolę funkcjonalną, zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, higienę, trwałość.

Mozaika szklana vs mozaika ceramiczna

czarna

mozaika szklana czarna barwiona w masie z serii monocolor MC901

mc101

mozaika szklana biała barwiona w masie z serii monocolor MC101

 

 

 

 

 

vs

mozaika czarna ceramiczna

mozaika czarna ceramiczna

mozaika biała ceramiczna

mozaika biała ceramiczna

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze cechy mozaiki szklanej ceramicznej przedstawia poniższa tabela.

mozaikiszklanevsceramiczne

 mc-402

Fontanna obłożona mozaiką szklaną MC 402

Do poczytania:

Artykuł został opracowany na podstawie informacji upublicznianych przez producentów oraz artykułów:
Porównanie mozaiki szklanej i ceramicznej w odniesieniu do norm ( wersja anglojęzyczna)
Ciekawy artykuł na temat zastosowania mozaiki szklanej na basenie znajdą Państwo pod linkiem ( wersja anglojęzyczna)
Zobacz również najbardziej fascynujące baseny świata

Dodaj komentarz