Łazienki i kuchnie w 2016 r

W 2016 r dominować będą kolory biały, czarny, szary, pudrowy róż. Do łazienek wraca złoto, nie tylko w postaci płytek ale również armatury łazienkowej. Kolory są stonowane, klasyczne, w designie widać więcej ciekawej formy. Pomysłodawcy paryskich targów designu i wyposażenia wnętrz Maison et Objet twierdzą że powraca solidne rzemiosło w sztukach dekoracyjnych. Jeśli stawiamy na luksus, to na równi z wysokiej jakości materiałem liczy się kunszt i czas potrzebny do wykonania przedmiotu. W luksusowym designie niemodne jest to co pochodzi z masowej produkcji. Mozaiki doskonale wpisują się w ten trend. W tej branży  nie ma masowej produkcji, mozaiki cięte wykonywane są ręcznie. Na marginesie nasuwa mi się taka dygresja że są jeszcze w Polsce manufaktury, które pozwalają klientowi na wybór koloru, kształtu, struktury czy wielkości kostki w mozaice szklanej.
Pozwalają na taką możliwość gdyż faktycznie produkcja odbywa się w Polsce od procesu cięcia szkła. Coraz częściej jednak te manufaktury muszą konkurować z producentami, którzy bazują na chińskich półproduktach. Nie świadczy to od razu o gorszej jakości, jednak klient powinien mieć świadomość że producent mozaiki szklanej jest w stanie zaoferować klientowi coś więcej niż tylko jeden kształt i rozmiar kostki.

 Rubin

Mozaika szklana rustic to przykłąd polskiego rzemiosła. Mozaika wykonana ręcznie, kostki są cięte i wypalane na podkładach ze strukturą w celu uzyskania pofalowanej powierzchni, następnie krawędzie są postarzane w celu uzyskania efektu “wypłukanego szkła”, potem malowane 3-krotnie w celu uzyskania głębi i ponownie wypalane aby zaokrąglić krawędzie.

Ci wszyscy, którzy lubią mozaiki w swoich wnętrzach, ale sądzą że mozaiki szklane stały się nudne i nie mogą już patrzeć na popularne od kilku lat na allegro te same wzory, mam dobrą wiadomość: mozaiki mają się całkiem dobrze.  W 2016 roku na topie będzie kształt heksagonalny. Mozaiki heksagonalne można znaleźć w ofercie kilku firm. Głównie jednak jest to mozaika ceramiczna, lub szklana cięta, składająca się z miksu kostek.  Na tle wyróżnia się oferta Hisbalitu , która proponuje mozaiki lekkie, jednokolorowe, drobne o uniwersalnym zastosowaniu.  Można nimi wykończyć łazienkę, taras, posadzki. Mozaika może być matowa lub z połyskiem.

 mozaika hexagonalna drobna

Hisbalit. Mozaika heksagonalna guziczki

 mozaika heksagonalna

heksagonalna mozaika szklana dekoracyjna wzór sol

Modne będzie łączenie materiałów naturalnych z nowoczesnymi, starego z nowym.  Drewno możemy łączyć z nowoczesną mozaiką szklaną, metalem lub betonem.

Mosavit riviere

Coraz częściej pojawiają się wzory patchworkowe, na ścianach i na podłodze. Kafle w stylu hiszpańskim tradycyjne lub nowoczesne z nadrukiem.

Mozaika print toscana

mozaika print toscana

W trend personalizowania przedmiotów wpisują się mozaiki z nadrukiem.  W ubiegłych latach mieliśmy nadrukowane dekory, inserta, obrazy. Obecnie wśród producentów jest trend aby cała kolekcja składa się z mozaiki z nadrukiem. Wśród nich możemy znaleźć mozaiki dekoracyjne, basenowe oraz mozaiki antypoślizgowe. Możemy zamówić nadrukowanie własnego wzoru.

 Mozaika z kolekcji outdoor caliza

mozaika z kolekcji outdoor caliza

Wzory na posadzkach

W urządzaniu łazienki lub kuchni pamiętajmy jednak o maksymie Coco Chanel, że  “moda przemija,a styl pozostaje”. Styl aranżowanego pomieszczenia powinien pasować do naszych upodobań i zwyczajów. To co w pomieszczeniu najdroższe lub wymagające najwięcej pracy urządźmy  kierując się własnym instynktem a nie modą. Jednak gdy okaże się, że po kilku miesiącach użytkowania, że nie możemy patrzeć na wybrane płytki, nie stresujmy się.  Z pomocą przychodzi nam remodeling. Ten termin oznacza zmianę wyglądu pomieszczenia bez konieczności większych prac remontowych, wyburzania i wyłączania pomieszczenia z użytku na dłuższy czas. Może trudno to sobie wyobrazić ale wygląd łazienki możemy zmienić równie łatwo jak  wygląd innego pomieszczenia. To temat na osobny wpis, gdyż w 2016 r remodeling domu i mieszkania będzie bardzo trendy. Wynika to z faktu, że duża część inwestorów w Polsce aranżowała swoje domy  w okresie boomu budowlanego i zakupowego w latach 2007-2010. Obecnie wchodzimy w okres kiedy intensywnie użytkowane pomieszczenia a do nich należy łazienka i kuchnia wymagają przeprowadzenia remontu. Warto wówczas poszukać alternatywnych metod na przeprowadzenie szybkiej metamorfozy.

Trendy łazienkowe w 2016 r :

 • klasyczne kolory, na szczycie popularności jest biały, czarny, złoty, szary jako kolor kafli, dodatków, armatury, sanitariatów,
 • dodatki i akcesoria w kolorach klasycznych oraz w kolorze lawendowym, lila, różu pastelowego,
 • inox szczotkowany, chrom polerowany, nikiel satynowy,
 • styl nowoczesny lub transitional ( łączenie starego z nowym),
 • prysznic otwarty bez brodzika i kabiny,
 • czarno-białe kafle, często ułożone we wzór geometryczny jak kurza stopka, układ stopniowalny,
 • wolnostojące wanny ze wolnostojącą armaturą,

  wanna wolnostojąca wyeksponowana na tle ściany pokrytej mozaiką intermatexframe silver

  wanna wolnostojąca wyeksponowana na tle ściany pokrytej mozaiką intermatex frame silver

 • podłużne umywalki w stylu zlewów gospodarczych,
 • siedziska, poręcze, krzesełka prysznicowe nie tylko w łazienkach dla seniorów,
 • urządzenia sanitarne – prostopadłościany,
 • otwarte półki na utensylia łazienkowe,
 • mile widziane nowinki technologiczne, lustra z opcją przeciwmgielną, prysznic z parą wodną oraz dostępem do internetu,
 • najpopularniejsze hasło w 2016 r- remodeling.

Galerie z top łazienkami 2016 roku

 

Zdjęcia pochodzą ze stron

www. topmozaiki.pl, www.mosavit.com, www.hisbalit.es, www.ezarri.com, www.intermatex.com

Wszystkie mozaiki można zamówić w firmie  MMW Craft

Dodaj komentarz