Mozaikowa donica. DIY

Uprawianie roślin w pojemnikach to prawdziwa przyjemność, niezależnie od tego czy dysponujemy dużym ogrodem czy małym balkonem. Rośliny w donicach sprawdzą się w każdej przestrzeni. Aby pięknie skomponować nasz ” pojemnikowy ogród” najlepiej zastosować różnorodne donice. Możliwości jest wiele, doniczki dostępne w handlu, koszyki, beczki, naczynia. Dziś będzie mowa o donicy z mozaikowym wykończeniem. Taka donica na pewno upiększy każdy ogród, a nie kosztuje wiele.

Donica z cementu i tofu

Donica z cementu obłożona mozaiką

Donicę mozaikową możemy wykonać samodzielnie w jedno popołudnie. Jest to praca łatwa i przyjemna. Nie wymaga używania żadnych specjalistycznych narzędzi. Prace najlepiej wykonywać na zewnątrz jeśli chcemy użyć silikonu ze względu na mocny zapach.

Potrzebne materiały.

Taką mozaikę można kupić w sklepach dla hobbistów i plastyką. Wadą jest jego wysoka cena w stosunku do ilości oferowanego produktu. Jeśli potrzebujemy tej mozaiki sporo, bo chcemy wykonać dużą donicę najlepszym wyborem będzie użycie mozaiki z recyclingu, tzw. odpady, II gatunek lub z wyprzedaży z końcówek serii. Taką mozaikę znajdziesz w tym miejscu.

Donica. Może być to najzwyklejszy plastikowy, metalowy czy ceramiczny pojemnik z otworem na dnie. Aby zminimalizować koszty można wykorzystać starą, zniszczoną doniczkę. Jeśli szukamy donicy odpowiedniej do dużej rośliny, zimującej w ogrodzie możemy wykonać samodzielnie korytko z cementu torfowego.

Instrukcję na wykonanie korytka z cementu torfowego znajdziesz tutaj oraz tutaj.

Klej. Może to być klej do glazury ( w przypadku większych donic), ale równie dobrze można użyć kleju do luster, silikonu, kleju na gorąco, kleju uniwersalnego. W przypadku silikonu mozaiki należy naklejać stopniowo, gdyż zanim silikon zwiąże mozaiki mogą zjechać w dół. Dużo szybszym rozwiązaniem jest użycie pistoletu do kleju na gorąco.

Spoina do fugowania – opcjonalnie. Fuga nie jest konieczna jeśli doniczka będzie stała wewnątrz i nie będzie penetrowana przez wodę. Fugowanie na pewno wzmacnia donicę.

W przypadku klejenia mozaiki bez fug nasza praca ogranicza się do przyklejenia mozaiki na przygotowany pojemnik, który powinien być czysty od kurzu i luźnych warstw farby lub rdzy i pozostawienie go do wyschnięcia.

donica-zoom

mozaiki przyklejone silikonem bez fugowania przestrzeni

Jeśli chcemy wykonać donicę na zewnątrz , mozaikę powinniśmy zafugować. Tutorial na fugowanie mozaikowej donicy mozna znaleźć na  stronie bloga mobihandemade.blogspot.pl

 

 

 

Dodaj komentarz