Panele szklane do kuchni i nie tylko

 panel szklany  panel szklany Summer meadow silhouettes art background panel szklany

Panele szklane z nadrukowaną grafiką, tafle szkła z podklejoną fototapetą, szkło lakierowane typu lacobell oraz najtańsza wersja czyli zwykłe szyby przykręcone lub przyklejone nad blat roboczy robią prawdziwą furorę w polskich kuchniach. Moda przenosi się nawet do łazienek, gdzie panele zdobią ściany po prysznicem lub obudowy toalet.
Skąd ten fenomen? Przede wszystkim taka tafa szkła wygląda zjawiskowo, szczególnie na początku dopóki nie znudzi się motyw. Na pewno zrobi odpowiednie wrażenie na rodzinie i znajomych oraz ładnie prezentuje się na zdjęciach. Po drugie jest łatwa do utrzymania w czystości. Oczywiście brudzi się jak każda szyba, widać na niej zacieki po tłuszczu i kurz, ale nie ma  problemu z fugami, nie trzeba ich szorować szczoteczką, do czyszczenia wystarczy gąbka z płynem do naczyń aby zmyć z panelu tłuszcz, a płyn do szyb nada mu odpowiedni połysk. Paneli nie czyścimy środkami zawierającymi materiał ścierny gdyż możemy je porysować.
Czy panele można dawać w miejscach narażonych na duże skoki temperatury typu ściana nad kuchenką?
Większość ekspertów uważa,że nad kuchenką, a szczególnie kuchenką gazową powinno montować się szkło hartowane. Czyli nie możemy zastosować szkła lakierowanego typu lacobel ani zwykłej tafli szkła.  Czym różni się szkło hartowane od zwykłego szkła typu float? Po pierwsze szkło hartowane jest bardziej odporne na uderzenie, po stłuczeniu rozpada się na okruchy, eliminując ryzyko skaleczenia-dlatego montujemy je na szyby samochodów. Po drugie szkło hartowane ma zwiększoną odporność termiczną ( od -50 do +200 st. C,dla porównania  dla zwykłego szkła o tej samej grubości: zakres temperatur wynosi -20 do +50 st.C).
Montując zwykłe szkło ryzykujemy, że w pewnym momencie szyba pęknie.
Jak zamontować panel szklany nad blatem? Mamy 3 możliwości:
Na kleju.
Najłatwiejsza i najbardziej popularna. Zaleta jest niewidoczny montaż,
Dzięki użyciu bezbarwnego kleju do luster miejsca klejenia są niewidoczne.Przed montażem należy zamontować dolne szafki w kuchni.
Na śruby lub dystanse.
W ten sposób montujemy tylko szkło hartowane. Otwory robi się w narożnikach, a śruby maskuje. Ta metoda daje możliwość zastosowania podświetlenia paneli.
Na szynach
Łatwy i prosty sposób, daje możliwość szybkiego demontażu. Możliwe do zastosowania gdy mamy dostęp do boku aby wsunąć szybę w przygotowane listwy montażowe.

Ceny paneli szklanych

Cena zależy od kilku czynników: typu użytego szkła. Szkło hartowane będzie co najmniej 30% droższe, szkło typu optiwhite- czyli szkło bez zielonego odcienia jest droższe od zwykłego szkła typu float ale lepiej odwzorowuje kolory. Szkło może mieć grubość 4, 6 , 8mm , im grubsze tym droższe. Nadruk bezpośrednio na szkle jest droższy niż użycie fototapety podklejonej na szkle. Ceny paneli szklanych zaczynają się od 270 zł za m2 -szkło typu float, nie hartowane , grubości 4mm. Koszt montażu to średnio 100zł/m2, kosztowne jest wycinanie otworów na kontakty-średnio 30 zł za jeden otwór. Grafika prezentowana na zdjęciach może pochodzić od klienta lub z banków fotografii-koszt zakupu minimum 30 zł., ale przy większych , panoramicznych grafikach może to być nawet ponad 100zł.

Panele szklane są piękne, funkcjonalne i estetyczne, tylko jak długo wytrzymamy w kuchni, widząc co poranek gigantycznie truskawki, zielone bambusy lub depresyjną czarno-białą grafikę przedstawiającą słynny most samobójców? Grafikę do panelu w kuchni powinniśmy  bardzo starannie wybierać, nie kupować popularnego motywu skuszeni soczystą wizualizacją w modnym piśmie. Potraktujmy panel kuchenny jak naszą domową galerię, pomyślmy na przykład czy taką grafikę chcielibyśmy powiesić w salonie i oglądać przez następne 5 lat?

Więcej informacji na temat paneli ze szkła, lacobelu, szkła hartowanego można znaleźć na tym blogu o tematyce wnętrzarskiej.

zdjęcia : http://topmozaiki.pl/aktualne-promocje/217-panele-szklane

Dodaj komentarz