Prosty stolik z mozaiką. DIY

Stolik z mozaiką można wykonać na wiele sposobów. Poniżej znajdą Państwo instrukcję na wykonanie najprostszego stolika mozaikowego przy wykorzystaniu materiałów z recyclingu.

Instrukcja na wykonanie prostego blatu stolika tarasowego przy użyciu kostek szklanych.

W trakcie zmiany naszej strony straciła się gdzieś w odmętach serwerów instrukcja na wykonanie najprostszego stolika tarasowego. Na szczęście udało nam się ją odnaleźć, zamieszczamy ponownie  opis  krok po kroku jak wykonać blat z mozaiki szklanej tak aby służył nam kilka sezonów. Największą zaletą takiego stolika jest fakt, że jest łatwy w czyszczeniu i może stać na deszczu i mrozie w odróżnieniu od stolików z innych materiałów. Instrukcja dotyczy wykonania ozdobnego blatu, nóżki musimy sobie wykonać sami lub możemy posłużyć się “dawcą” w postaci starego stolika ze zniszczonym blatem. jest to świetna alternatywa dla wysłużonych stolików aby odzyskały drugą młodość.

Potrzebne materiały stolik_z_mozaiki

Sklejka (18mm), mozaika szklana, klej, siatka montażowa, fuga, nóżki ( podstawa) do blatu. Sklejka jest najlepsza gdyż nie odkształca się pod wpływem wilgoci. Siatka-może być siatka używana do zbrojenia dociepleń.

Należy wyciąć żądany kształt blatu ze sklejki i zamontować nogi. Można posłużyć się “plecami” z wysłużonej szafy.

Na blat nałożyć folię i siatkę, boki dociąć do blatu i unieruchomić tymczasowo (np obijając pionowo boki blatu sztywną opaską wystającą ponad blat – dobra jest tu stara wykładzina pcv pocięta na paski i przyczepiona zszywkami tapicerskimi). Taka palisada będzie trzymać kostki przylegające do krawędzi.

Ułożyć mozaikę kostka po kostce zaczynając od krawędzi. Kostki przykleić do siatki niewielką ilością kleju ( można użyć np silikon, klej polimerowy itd).

Wzór dowolny ważne tylko by między kostkami zostawiać miejsce na fugę (min. 2 mm).

Po zakryciu kostkami całej siatki zostawić do wyschnięcia, a następnie delikatnie przełożyć siatkę (potrzebna pomoc drugiej osoby), usunąć folię oraz opaskę z krawędzi i posmarować blat elastycznym klejem do płytek (grzebień 5 mm lub mniejszy).

Siatkę z mozaiką należy ostrożnie nałożyć, docisnąć płaskim narzędziem (np. pacą do fugowania) do blatu i wyrównać. Następnie należy przykleić mozaikę na boki blatu,ale lepiej dać aluminiową listwę zabezpieczającą. Taka listwa wzmocni blat i utrudni penetrację mozaiki przez wodę.

Należy odczekać minimum 2 dni (aż cała woda wyparuje z kleju) usunąć nadmiar kleju wystający pomiędzy kostkami i zafugować stół. Fugować dokładnie – tak by nie zostały małe otwory pozwalające na wnikanie wody. Fugę można zaimpregnować by zwiększyć jej wodoodporność.

stolik z blatem z mozaiki

stolik z blatem z mozaiki

Zobacz również inne instrukcje:

stolik szachowy

Jeśli chcesz dokonać zakupu mozaiki luzem spytaj o naszą aktualną ofertę lub sprawdź ofertę sklepu.

20160822_122132

mozaiki ceramiczne luzem

Dla bardziej zaawansowanych hobbistów polecam instrukcję na wykonanie stolika z mozaiką szklaną wkomponowaną w drewniany blat. Na stronie mozaikowanie.pl można znaleźć wiele ciekawych inspiracji na własnoręczne przedmioty zdobione mozaikami.

Dodaj komentarz