Mozaika w przestrzeni komercyjnej

W artykule poruszę tematykę zastosowania mozaiki w wnętrzach komercyjnych takich jak bary, kawiarnie, restauracje. W Polsce jest to jeszcze temat zupełnie świeży. Inwestorzy rzadko decydują się na zastosowanie mozaiki w swoich wnętrzach, mimo licznych przykładów zastosowania tego materiału w krajach takich jak Francja, Hiszpania, Włochy, gdzie mozaika jest równorzędnym materiałem wykończeniowy jak cegła, beton architektoniczny czy tynk strukturalny. Oprócz walorów estetycznych mozaika posiada wyjątkowe właściwości użytkowe, które powodują że jest materiałem uniwersalnym.

obudowa blatu wykonana z mozaiki z nadrukiem

obudowa frontu lady wykonana z mozaiki szklanej z spersonalizowanym nadrukiem

Mozaika szklana ze względu na bliską zeru nasiąkliwość wodną bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach prywatnych oraz komercyjnych, gdzie panują warunki podwyższonej wilgotności, obecność pary wodnej oraz ryzyko intensywnych zabrudzeń. Mozaika jest łatwo zmywalna i odporna na większość substancji. Stosując odrobinę płynu do naczyń zmyjemy brud, tłuszcz i plamy powstałe podczas konsumpcji. Potem aby nadać mozaice połysk wystarczy użyć wody z niewielką ilością płynu do szyb a na końcu wypolerować. Duże powierzchnie możemy czyścić przy użyciu ręcznej lub elektrycznej myjki do szyb nanosząc na mozaikową ścianę wodę z detergentem a potem zbierając wodę  gumową ściągaczką do szyb. Mozaiki odporne są również na działanie myjki parowej, nic więc nie stoi na przeszkodzie aby czyścić je przy pomocy urządzenia parowego.Trwałość i prostota bieżącej konserwacji powodują, że mozaiki coraz częściej są wybierane jako element elewacji budynku.

mozaika na elewacji budynku mieszkaniowego

mozaika na elewacji budynku mieszkaniowego

W przypadku lokali gastronomicznych odświeżanie okładzin ściennych z mozaiki może być wykonane przez personel gdyż nie wymaga specjalnych umiejętności, profesjonalnego sprzętu czy mocnej chemii. Utrzymanie higieny oraz estetycznego wyglądu w pomieszczeniu wyłożonym mozaiką nie jest czasochłonne , a co ważne jest tanie.

mozaika vintage royal może stanowić alternatywę dla tapety

mozaika vintage royal może stanowić alternatywę dla tapety

Mozaika może być stosowana na posadzce, na ścianie, nad blatem. Z powodzeniem może zastąpić mniej trwałe materiały takie jak tapety czy farby. Co istotne mozaikę można dostosować do delikatnej, giętej linii, w kształcie naturalnym dla ludzkiego ciała. Dlatego mozaika znajdzie zastosowanie jako okładzina leżaków, ławek w poczekalniach lub domowym zaciszu. Jej zastosowanie ogranicza tylko wyobraźnia.

ławka w parku publicznym obłożona mozaiką szklaną

ławka w parku publicznym obłożona mozaiką szklaną

Zastosowanie mozaiki dekoracyjnej we wnętrzach komercyjnych nadaje całości elegancji, a także niecodziennego uroku. Nie zapominajmy jednakże o funkcjonalności mozaiki. To nie tylko trwałość, łatwe czyszczenie, wszechstronność zastosowań ale również możliwość wykorzystania mozaiki w celach informacyjnych. Z mozaiki można ułożyć logo firmy, herb miasta, nazwę instytucji. Zastosowanie mozaiki fluorescencyjnej ułatwia awaryjną orientację w przestrzeni.

 

Więcej inspiracji znajdą Państwo na naszej stronie mozaiki w gastronomii.

Dodaj komentarz